What's new
The Front Row Forums

Register a free account today to become a member of the world's largest Rugby League discussion forum! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

2023 RM Cup & Sydney Shield

rightleftin

Juniors
Messages
1,895
I remember a few years ago when Cabra ran out of players, but they did not forfeit any games as many guys played both grades each week. One game they had only 23 players so 11 played both grades.
 

10$ Ferret

Moderator
Staff member
Messages
1,109
Apparently a few injuries through out the grades.
I thought Roosters Flegg could have given them some players though
 

TigerDen

Juniors
Messages
121
Can anyone confirm that today's Ryde v Bulls will be livestreamed by NSWRL. The game was mentioned as part of celebrating Licensed Clubs week, but nothing since?
 

TigerDen

Juniors
Messages
121
Can anyone confirm that today's Ryde v Bulls will be livestreamed by NSWRL. The game was mentioned as part of celebrating Licensed Clubs week, but nothing since?
Watching the game on NSWRL livestream, Bulls well on top at half time 30-4.
 

League Unlimited News

Administrator
Staff member
Messages
7,734
Massey ladder with one round to go

Ladder after Round 17​

#TeamPWDLB+/-Pts
1St Marys151500223834
2Wentworthville1591523923
3Glebe159062-822
4Ryde-Eastwood1680815518
5Hills1570823618
6Silktails157082618
7Brothers155192-7615
8Mounties1540112-2812
9Canterbury1530122-26210

RELATED: Click here to view the current NSWRL Ron Massey Cup ladder.


St Marys will get Week 1 off with the minor premiership
Qualifying Semi Wenty v Glebe (winner plays Saints W2 for a GF spot)
Elimination Semi Ryde-Eastwood v either Hills or Silktails (winner plays Wenty-Glebe loser in W2)
 

League Unlimited News

Administrator
Staff member
Messages
7,734
Shield ladder with one round to go

Ladder after Round 17​

#TeamPWDLB+/-Pts
1St Marys151401228732
2Brothers151104224526
3Hills151005211624
4Cabramatta157172-619
5Ryde-Eastwood167181-8417
6Mounties156092-11716
7Glebe1541102-8013
8Wenty Utd1541102-11413
9Moorebank1530122-24710
RELATED: Click here to view the current NSWRL Sydney Shield ladder.

NOTE: Final forfeit scoreline for Glebe v St Marys TBC


St Marys will get Week 1 off with the minor premiership
Qualifying Semi Brothers v Hills (winner plays Saints Wk2)
Elimination Semi Cabramatta v Ryde-Eastwood or Mounties (winner plays loser Brothers-Hills in Wk2)
 
Messages
1,493
Round 17 Sydney Shield. Corrections/Missing scorers in Red

Penrith Brothers - 88
Tries: J Smith 3, T Pettit-Young 2, D Kammel 2, M Owen, R Bax, S Fakaua, D Sisifa, T Brown, D Hodson, J Peacock, L Whitehouse
Goals: D Boney 8, M Owen 3, J Ma'u 3
Defeated
Moorebank Rams - 6
Tries: J Villar
Goals: A Mikhael 1

Cabramatta Two Blues - 34
Tries: D Vaivela 2, L Tuala 2, J Tudehope, T Palu, T Chase
Goals: R Lack 3
Defeated
Wentworthville Magpies - 16
Tries: K Lemusu, L Munro, P Kershaw, L Feterika
Goals:

Ryde Eastwood Hawks - 36
Tries: M Curl 2, L Nasio, J Boumelhem, Tom Afoa, N Verevakabau
Goals: J Wright 6
Defeated
Hills District Bulls - 34
Tries: C Hall 3, T Haika, D Baumann, J Rizk, D Marshall
Goals: J Griffin 2, J Rizk 1

Round 17 LCA Ron Massey Cup. Corrections/Missing scorers in Red

Kaiviti Silktails - 14
Tries: T Seru, T Jennings, R Jilivecevece
Goals: T Seru 1
Defeated By
Wentworthville Magpies - 16
Tries: J Delailoa, B Cook, R Graham
Goals: L Christensen 1, D White 1

Penrith Brothers - 46
Tries: D Tonise 3, E Taufa, I Tagaloamatua, F Utoikamanu, R Garner, J Tramontana
Goals: R Garner 6, P Hinder 1
Defeated
Canterbury Bulldogs - 18
Tries: F Toilalo, P Tagituimua, S Kanaan
Goals: H Wilson 3

Glebe Dirty Reds - 12
Tries: D Kulevski, D Arahu
Goals: D Makoare-Boyce 2
Defeated By
St Marys - 38
Tries: A Iaria 2, H El-Nachar, D Fale, C Crichton, T Satini, J Tago
Goals: Z Greene 5

Ryde Eastwood Hawks - 10
Tries: J Tuivaiti, T Cassel
Goals: T Cassel 1
Defeated By
Hills District Bulls - 42
Tries: J Wormleaton 3, T Lasalo, B Keighran, S Tupouniua, L Aldridge
Goals: B Keighran 7
 

rightleftin

Juniors
Messages
1,895
Shield ladder with one round to go

Ladder after Round 17​

#TeamPWDLB+/-Pts
1St Marys151401228732
2Brothers151104224526
3Hills151005211624
4Cabramatta157172-619
5Ryde-Eastwood167181-8417
6Mounties156092-11716
7Glebe1541102-8013
8Wenty Utd1541102-11413
9Moorebank1530122-24710
RELATED: Click here to view the current NSWRL Sydney Shield ladder.

NOTE: Final forfeit scoreline for Glebe v St Marys TBC


St Marys will get Week 1 off with the minor premiership
Qualifying Semi Brothers v Hills (winner plays Saints Wk2)
Elimination Semi Cabramatta v Ryde-Eastwood or Mounties (winner plays loser Brothers-Hills in Wk2)
Ryde Eastwood has 5th spot with bye in last round.
 

Broncos93

Juniors
Messages
625
With Wenty getting the win in Fiji and Hills smashing Ryde it looks like the Silktails will miss the finals once again.

They'd need to beat St Marys next weekend and hope Brothers can upset Hills, to grab that last spot in the top five.
 
Messages
1,493
With Wenty getting the win in Fiji and Hills smashing Ryde it looks like the Silktails will miss the finals once again.

They'd need to beat St Marys next weekend and hope Brothers can upset Hills, to grab that last spot in the top five.
Silktails very unlucky. Wenty were awarded a penalty try to Blake Cook which should never been awarded. Disgraceful decision.
 

10$ Ferret

Moderator
Staff member
Messages
1,109
Not quite as bad as the "knocked on" ruling in the Glebe v St Marys game when the Glebe player was knocked out cold by the St Mary shoulder :(
 

League Unlimited News

Administrator
Staff member
Messages
7,734
There'll be a week off next weekend after the final round.

Current understanding is this is the weekends/venues:

Prelim Semi Finals 12-13 Aug at St Marys
Major & Minor Semis 19-20 Aug at St Marys
Prelim Finals 25 or 26 Aug at HE Laybutt
Grand Final weekend of 2 Sep at Kogarah

Another weekend off after that for the premiers, then weekend 16 Sep Pres Cup semi finals, weekend 23 Sep Pres Cup grand final at Commbank (alongside NSW Cup and Flegg deciders)

In the other competitions, Maitland are currently leading the Newcastle RL with two rounds left, Illawarra led by Collegians (De La Salle one point behind Collegians, then Wests a win behind De La Salle), and out west Mudgee lead Group 10 and Dubbo lead Group 11 with three rounds left.
 
Last edited:

League Unlimited News

Administrator
Staff member
Messages
7,734

Shield Saturday

Moorebank Rams v Wentworthville United

Sat July 29 2023, 4:30pm at Hammondville Oval, Moorebank / Dharawal

Moorebank Rams
3. Fangavalu Hammond 4. Daniel Mohammed 2. George Iotua 15. Ernest Mccarthy 7. Mitchell Barrett 8. Jake Lill 9. Jordan Mcgrath 16. Allan Loleni 14. Cale Edmed 12. Antoine El-Halabi 13. Jett Schofield 6. Maraki Aumua 19. Jordan Roumanous
Wentworthville United
5. Isikeli Laqekoro 3. Lene Feterika 4. Dane Oostendorp-Power 2. Zac Zaineddine 6. Marbam Wichmann 7. Marbam Wichmann 8. Tangirere Hokai 9. Matthew Price 10. Markis Atoa 11. Andrew Aiono 12. Katoa Mairi 13. Corey Gatt 14. Becker Akl 15. Koevy Lemusu 17. Bostyn Ligaliga 21. Jacob Morris 18. Ratu Peni Mataitini

Referees: Charlie Suters;Sideline Officials: Joel Pitscheider, Mitchell Stone;

Moorebank Rams (18)
Tries: Fangavalu Hammond 2, Maraki Aumua
Goals: 3 TBC
Wentworthville United (36)
Tries: Koevy Lemusu 2, Dane Oostendorp-Power 2, Andrew Aiono, 2 others
Goals: Marbam Wichmann 4
 

League Unlimited News

Administrator
Staff member
Messages
7,734

RMC Saturday

Canterbury-Bankstown Bulldogs v Wentworthville Magpies

Sat July 29 2023, 6:30pm at Hammondville Oval, Moorebank / Dharawal

Canterbury-Bankstown Bulldogs
1. Aston Pollard 11. Montel Sione Lisala 3. Lajuan Vito 2. Samuel Kanaan 6. Caleb Laiman 7. Joseph Teaupa 8. Noah Johannssen 9. Penioni Tagituimua 10. Fahmy Toilalo 5. Samuel Inoke 12. Thomas Fisher 13. Jack Underhill 14. Bayley Cox 15. Epeli Sukanaivalu 16. Bryce Wilson 17. Jarvis Leafa 19. Jordan Roumanous
Wentworthville Magpies
1. Nicholas Walker 5. Josh Delailoa 4. Josh Minhinnick 3. Joshua Hey 2. Liam Davidson 6. Oliver Scott 7. Dylan White 8. Reece Alderton 9. Raymond Maroun 11. Robbie Graham 12. Rhys Armstrong 13. Blake Cook 14. Ryan Pritchard 16. Dylan Smith 17. Luke Puru 19. Liam Christensen

Referees: Luke Saldern;Sideline Officials: Charlie Suters, Mitchell Stone;

Canterbury Bankstown Bulldogs RMC (26)
Tries: Montel Lisala 3, Samuel Kanaan, Caleb Laiman
Goals: Joseph Teaupa 3
Wentworthville Magpies RMC (14)
Tries: Josh Delailoa 2, Oliver Scott
Goals: Dylan White 1
 
Last edited:

League Unlimited News

Administrator
Staff member
Messages
7,734
Sunday Shield

Glebe Dirty Reds v Mounties
Sun July 30 2023, 12:00pm at Wentworth Park, Glebe / Gadigal

Glebe Dirty Reds
1. Emery Jolliffe 2. Kani Manu 3. Denzil Manu 5. Salesi Malu 6. Jacob Tautaiolefua 8. Christian Abal 7. Liva Andrews 9. Luke Beattie 10. Awishkar Gnyawali 11. Dean Kulevski 12. Kayd Donkin 13. Johnathan Tufuga 14. Wiremu Tibbutt 15. Ryan Monaghan 16. Lafi Tuinauvai
Mounties
1. Kyle Whitton 5. Quincy Kalo Kalo 4. Mohamed El Masri 3. Thomas Menzies 2. James McMullen 6. Kaylib Savage 7. Jhy Schreiber-Karam 8. Anson Naati 9. Filemu Logai-Lusiano 10. Samuel Iese 11. Jaydon Turara 12. Presley Sau 13. Brayden Ottman 14. Tauinaola Samu 15. Aiden Fornari 22. Richard Latu 16. Mohamed El Masri 18. Zadourian Nevili

Referees: Louis Matheson;Sideline Officials: Brandon Mani, Patrick Mackey;

Glebe Dirty Reds (40)

Tries: Salesi Malu 2, Lafitani Tuinauvai 2, Wiremu Tibbutt, Awishkar Gnyawali, 1 other
Goals: Jacob Tautaiolefua 6
Mounties (24)
Tries: Jhy Schreiber-Karam, Thomas Menzies, Quincy Kalokalo, Filemu Logai-Lusiano
Goals: Kaylib Savage 4

Penrith Brothers v Hills Bulls
Sun July 30 2023, 1:00pm at Parker Street Oval, Penrith / Dharug

Penrith Brothers
1. Joshua Smith 2. Jamie Davison 21. Siaosi Sisifa 4. Reece Davison 5. Jack Kenny 6. Tyren Ryan 7. Dean Kammel 8. Kobi Borthwick 9. Mitchell Smith 10. Sione Tuipolotu 11. Dylan Hodson 12. Benjamin Dooley 14. Jack Burgess 15. Jack Hyde 16. Thomas Kwok 17. Byron Donovan 18. Lachlan Whitehouse
Hills Bulls
1. Brad Avery 2. Joseph Jaber 3. Benjamin O'Reilly 4. Isaac Gorman 5. Damien Chandler 6. Dylan Marshall 7. Ceiza James 14. Victor Tereszko 9. Kruz Niutili-Schmidt 8. Sean Walpole 20. Nicholas Bilsborough 15. Damon Smith 13. Matthew Newlyn 16. Thomas Watson 12. Te Oranga-Jade Haika 19. Jacob Kelly 24. David Baumann

Referees: Paul Eden;Sideline Officials: Joel Pitscheider, Tate Hoobin;

Penrith Brothers (16)
Tries: Mitchell Smith, Sione Havea Tuipulotu, Jamie Davison
Goals: Byron Donovan 2
Hills Bulls (26)
Tries: Joseph Jaber 3, Dylan Marshall, Benjamin O'Reilly
Goals: Bradley Avery 3

St Marys v Cabramatta Two Blues
Sun July 30 2023, 1:00pm at St Marys Leagues Stadium, St Marys / Dharug

St Marys
1. Daniel Brown 5. Kaleb Farr 4. Michael Tuavao 3. Mason Iaria 2. Muong Dut 6. Filo Tuimauagula 7. Riley Stokes 8. Viliami Pupu 9. Fred Pupu 10. Quinn Ma'aelopa 11. Jedd Gordon 12. Daniel Sykes 13. Sam Radovu 16. Luke Sim 15. Ilai Tuia 18. Henry Tuiafiso 22. Ratu Nadurutalo 20. Xavior Vaoliko Savesi
Cabramatta Two Blues
1. Dermot McKeever King 2. Joshua Tudehope 3. Michael Geddes 5. Nanumi Kelly 6. Mac Puafisi 7. Riley Lack 20. Will Epere 9. Chad Daniels 11. Tyson Chase 12. Daniel Readon 19. Joshua Alhazim 13. Matthew Alhazim 14. Samuel Squire 15. Mark Anthony Merhi 17. Jack Soulos 18. Aisake Sadranu

Referees: Dillian Wells;Sideline Officials: Robert Morey, Ethan Murray;

St Marys SS (70)
Tries: Riley Stokes 3, Muong Dut 3, Michael Tuavao 2, Mason Iaria, Fred Pupu, Daniel Sykes, Viliami Pupu
Goals: Riley Stokes 11
Cabramatta SS (4)
Tries: Aisake Sadranu

Ryde-Eastwood Hawks had a bye this round.

Final 2023 Sydney Shield ladder​

#TeamPWDLB+/-Pts
1St Marys161501235334
2Brothers161105223526
3Hills161105212626
4Cabramatta167182-7219
5Ryde-Eastwood167182-8419
6Mounties1660102-13316
7Glebe1651102-6415
8Wenty Utd1651102-9615
9Moorebank1630132-26510

RELATED: Click here to view the current NSWRL Sydney Shield ladder.

Finals matches (fixturing TBC)​

Week 1 - Preliminary Semi Finals (St Marys)

(A) 2 v 3: Penrith Brothers v Hills
(B) 4 v 5: Cabramatta v Ryde-Eastwood

Week 2 - Semi Finals (St Marys)

(C) 1 v Winner (A): St Marys v BRO/HIL
(D) Loser (A) v WInner (B): BRO/HIL v CAB/REH

Week 3 - Preliminary Final (HE Laybutt)

(E) Loser (C) v Winner (D)

Week 4 - Grand Final (Netstrata Jubilee)

(F) Winner (C) v Winner (E)



 

League Unlimited News

Administrator
Staff member
Messages
7,734
Massey Sunday

Glebe Dirty Reds v Mounties
Sun July 30 2023, 2:00pm at Wentworth Park, Glebe / Gadigal

Glebe Dirty Reds
1. Harrison McKeon 3. Michael Pearsall 23. Noel Aukafolau 2. Johnathan Tufuga 5. George Sukanaivalu 6. Riley Travers 7. Devon Makoare-Boyce 8. Aaron Johnson 16. Daniel Arahu 10. Callum Ellis 11. Mason McCarthy 12. Kayd Donkin 13. Luke Hodge 14. Connor Garrety 17. Valance Harris 21. Lopeti Mafi 24. Jonah Ngaronoa
Mounties
1. Aykan Bosnali 5. David Soakai 4. John Olive 3. Cameron Davis 2. Tutonu Wright 6. Joel Hughes 7. Blake Goodman 10. Vincent Rennie 9. Matthew Craparotta 8. Solomon Akama 11. Haimona Hiroti 22. Pio Sokobalavu 13. Kenny Soumpholphakdy 23. Anthony Bucca 16. Jaydon Lonergan 19. Kamaloni Akauola Laula 18. Khai Currie 20. Jhy Schreiber-Karam

Referees: Karra-Lee Nolan;Sideline Officials: Louis Matheson, Patrick Mackey;

Glebe Dirty Reds (18)
Tries: Mason Mccarthy, Michael Pearsall, George Sukanaivalu, Lopeti Mafi
Goals: Devon Makoare-Boyce 1
Mounties (14)
Tries: John Olive, David Soakai
Goals: Joel Hughes 3

Penrith Brothers v Hills Bulls
Sun July 30 2023, 3:00pm at Parker Street Oval, Penrith / Dharug

Penrith Brothers
1. Donovan Boney 2. Raymond Mikaele 3. Immanuel Tagaloamatua 4. Faleata Iosefa 5. Michael Pokia 6. Warren Smith 7. Alex Seve 20. Lufusi Tapa’atoutai 9. Joseph Tramontana 10. Arthur Melhem 11. Jermaine Ma'u 12. Filia Utoikamanu 13. Jordan Main 8. Brandon Nasio 14. Frank Toomalatai 16. Patrick Hinder 21. Siaosi Sisifa
Hills Bulls
1. William Fakatoumafi 22. Logan Aldridge 17. James Roberts 4. Maile Li 2. Dion Narayan 6. Mitchell Francis 7. Kamren Cryer 10. Sione Tupouniua 9. Brad Keighran 8. Taniela Lasalo 11. Sean Garner 12. Darcy Hardman 13. Phillip Makatoa 14. Liam Harris 15. Sean Walpole 23. Tui Afualo 16. Victor Tereszko 18. Matthew Newlyn

Referees: Cameron Turner;Sideline Officials: Paul Eden, Tate Hoobin;

Penrith Brothers (22)
Tries: Donovan Boney 2, Immanuel Tagaloamatua, Faleata Iosefa
Goals: Donovan Boney 2, Faleata Iosefa 1
Hills Bulls (38)
Tries: James Roberts 2, Dion Narayan, Maile Li, Sean Garner, Kamren Cryer, William Fakatoumafi
Goals: Brad Keighran 5

St Marys v Kaiviti Silktails
Sun July 30 2023, 3:00pm at St Marys Leagues Stadium, St Marys / Dharug

St Marys
1. Masi Fidow 2. Jake Tago 3. Tony Satini 4. David Fale 5. Christian Crichton 6. Todd Sapienza 7. Zac Greene 10. Stuart Mason 9. Reece Goldsmith 8. Antonio Tauilili Pelesasa 12. Joe Vaegaau 15. John Faiumu 13. Jake Rafferty-Butfield 14. Anthony Layoun 19. Samuel McGregor 17. Anton Iaria 11. Steven Tavita 20. Sam Radovu
Kaiviti Silktails
1. Timoci Bola 5. Tomasi Seru 21. Tsuyoshi Jennings 17. Ponipate Komai 4. Sunia Naruma 23. Sefanaia Bola 20. Manasa Kalou 11. Fenton Williams 10. Sirilo Lovokuro 9. Niko Samasi Koro 8. Jonathan Roseman 13. Jonetani Bokini 14. Ratu Komaisavai 18. Timoci Kotoisuva

Referees: Nathan Loveday;Sideline Officials: Dillian Wells, Ethan Murray;

St Marys (50)
Tries: Jake Tago 3, Samuel Mcgregor, Anton Iaria, Anthony Layoun, Todd Sapienza, Tony Satini, John Faiumu
Goals: Zac Greene 6, Jake Rafferty-Butfield 1
Kaiviti Silktails (18)
Tries: Timoci Bola, Ponipate Komai, Tsuyoshi Jennings, 1 other
Goals: Tomasi Seru 1

Ryde-Eastwood Hawks had a bye this round.

Final 2023 Ron Massey Cup ladder​

#TeamPWDLB+/-Pts
1St Marys161600227036
2Glebe1610062-424
3Wentworthville1691622723
4Ryde-Eastwood1680825920
5Hills1680824820
6Silktails167092-2618
7Brothers1651102-9215
8Mounties1640122-3212
9Canterbury1640122-25012

RELATED: Click here to view the current NSWRL Ron Massey Cup ladder.

Finals matches (fixturing TBC)​

Week 1 - Preliminary Semi Finals (St Marys)

(A) 2 v 3: Glebe v Wentworthville
(B) 4 v 5: Ryde-Eastwood v Hills

Week 2 - Semi Finals (St Marys)

(C) 1 v Winner (A): St Marys v GLB/WNT
(D) Loser (A) v WInner (B): GLB/WNT v REH/HIL

Week 3 - Preliminary Final (HE Laybutt)

(E) Loser (C) v Winner (D)

Week 4 - Grand Final (Netstrata Jubilee)

(F) Winner (C) v Winner (E)


 
Top